Pradžia
Pradžia

Kaip ir kodėl atsiranda spuogai?

#DabarViskasAišku

Aknė – tai odos riebalinių liaukų sutrikimas. Tačiau spuogų atsiradimo priežasčių yra ne viena. Aknės atsiradimą lemia genetika, hormonų disbalansas, stresas, riebalų sintezės pokyčiai, odai netinkančios kosmetikos naudojimas, įtakos gali turėti ir vaistai, bei nepilnavertė mityba.

Kas vyksta? Riebalinė liauka (jų daugiausiai yra veide) atsiveria į plauko (odos gyvaplaukio) išvedimo į odą lataką (folikulą) ir gamina odos riebalus (sebumą). Sebumas yra išskiriamas į odos paviršių ir atlieka itin svarbią funkciją – saugo odą nuo išsausėjimo. Vis dėlto, ypač paaugliams pasireiškiantis, hormonų disbalansas suaktyvina riebalinių liaukų veiklą. Riebalinės liaukos padidėja, pradeda gaminti per daug sebumo, pasikeičia jo sudėtis – išsivysto hiperseborėja. Hormonai taip pat stiprina odos ragėjimą (hiperkeratinizaciją). Raginės odos ląstelės užkemša plauko maišelio lataką ir riebalai negali prasiskverbti į odos paviršių – taip susidaro pirmieji aknės bėrimai komedonai.

Dėl seborėjos ir suaktyvėjusio odos ragėjimo ant odos normaliai gyvenančios bakterijos pradeda daugintis plauko folikuluose. Tuomet pasireiškia odos uždegimas ir susidaro uždegiminiai aknės bėrimai – papulės, mazgeliai, mazgai, cistos.

Kas gali paskatinti aknės proveržius? Stresas, netinkama mityba (saldumynai, pieno produktai, greitas maistas), netinkama odos priežiūra (per daug intensyvus ar agresyvus odos prausimas ir valymas, odos priežiūros priemonės, kurios kemša poras), taip pat intensyvus sportas, saulė. Visa tai įtakoja riebalinių liaukų veiklą, taigi skatina inkštirų susidarymą.

>